Poświęcenie tablicy pamiatkowej w Wojkowie

2009-08-25  





W dniu 18 lipca 2009 r w Wojkowie odbyło się uroczyste poświęcenie tablicy pamiątkowej wraz z Mszą Św. za Rodzinę . Pomysłodawcą był Rafał Bogusławski a współorganizatorami    Danusia i Kazik Rusakowie ze Strumian. Przygotowania trwały wiele miesięcy i o wszystkich czynnościach związanych  z treścią tablicy, montażem byliśmy na bieżąco informowani
Program spotkania był następujący:
13.30 - zbiórka przed kościołem
14.00 - mowa Seniora , poświęcenie , odsłonięcie  tablicy i Msza Św.  
              zdjęcie pamiatkowe Seniorów, 
15.00 - przejazd do ośrodka w Strumianach koło Burzenina : plan trasy opis trasy
17.00 - obiado-kolacja fot.      3   4   5  
18.00 - spotkanie towarzyskie oraz długie pogaduszki...
Rafał  wykorzystywał cały czas, by przekazać jak najwięcej informacji o naszych przodkach zamieszkujących te tereny, ich majątkach oraz wielu innych bardzo ciekawych wydarzeniach












































MIEJSCA NASZYCH ODWIEDZIN

1) Włocin – majątek Bogusławskich, który był w ich posiadaniu 178 lat (1696 – 1860). Zachowało się założenie dworskie z XIX w., głownie stawy podworskie. Znana jest lokalizacja dworu.


2) Sosna w Jarychach (obecnie Włocin Kolonia) – według znawców lokalnej fauny i flory uschła sosna ma blisko 300 lat! Drzewo to zatem musi pamiętać dawnych dziedziców Bogusławskich. Rośnie na terenie dawnego folwarku jaryszkowskiego, będącego częścią majątku Włocin.


3) Stok Polski – majątek Bogusławskich. Właścicielem Stoku był Stanisław Bogusławski, syn Maksymiliana. Po nim dziedziczył te dobra jego syn Jan Nepomucen, który sprzedał Stok w 1874 r. Zachowało się dawne założenie dworskie wraz z fosą i stawami. W Stoku, na terenie dawnego zespołu dworskiego (posesja Pani Marii Myszkowskiej) znajduje się kapliczka z tablicą, na której wymieniono właścicieli Stoku (w tym Bogusławskich).


4) Jasionna – majątek Załuskowskich skoligaconych z Bogusławskimi. Stanisław Bogusławski był mężem Urszuli Załuskowskiej. Jego brat – Wojciech Bogusławski był mężem Michaliny Przeuskiej, której siostra Joanna wyszła za mąż za Erazma Załuskowskiego, dziedzica Jasionnej. Zachował się tam piękny XVIII – wieczny dwór wraz z parkiem.


5) Brzeźnio – miejsce ściśle związane z rodziną Bogusławskich. Przez blisko pół wieku prepozytem tamtejszego kościoła i proboszczem parafii był ks. Ignacy Piotr Bogusławski, kanonik łęczycki, dziekan warcki. Zachował się w Brzeźniu wspaniały, barokowy kościół wzniesiony w latach 1755-58 przez ks. Bogusławskiego z fundacji Ignacego Błeszyńskiego, który był kuzynem ks. Ignacego Bogusławskiego.


6) Strumiany – miejsce naszego spotkania. W XVIII w. Strumiany częściowo należały do dóbr Witów, którego zastawnym właścicielem w latach 20-tych tego wieku był Stanisław Bogusławski, brat Andrzeja Bogusławskiego, komornika granicznego sieradzkiego, naszego przodka.